Tak rád bych vás zavrhl, České dráhy

čtvrtek 11. červen 2009 23:10

Přál bych si označit dnešní odpolední cestu vlakem z Prahy do Českých Budějovic za výjimku. Zkušenosti a paměť mně však neoklamou. České dráhy opět ukázaly svou nejsilnější stránku – extrémní nespolehlivost a lhostejnost vůči cestujícím.

 

Z Prahy vyjíždím v 14:14. Vše je v pořádku, hlavák opouštíme dle plánu a ve mně se začínají hromadit naděje, že tentokrát bych se mohl dostat do Budějovic jen a pouze vlakem (na první pohled samozřejmý, zbytečný dodatek) a ještě k tomu včas. Mé snové představy se však začaly hroutit již za pár desítek minut. Nejdříve vlak zastavuje asi na 15 minut někde kousek za Prahou, s tím, že dále na trati spadly na koleje nějaké větve. Inu, řekl jsem si, neklesej na mysli, zaryj svůj čenich zpět do knížky a ignoruj tento nevýznamný zádrhel.

Vlak se po chvíli rozjel a po ještě kratším okamžiku opět zastavil. Problém na trati se zdánlivě nedaří vyřešit. Začínají mi trochu tikat koutky. Přijíždíme do Benešova a průvodčí nás stroze informuje, že z důvodů větví na koleje spadlých je třeba užít náhradních přistavených autobusů, které s námi inkriminovaný úsek objedou. Pár stovek cestujících, včetně mne, tedy vystoupí před Benešovské nádraží a …čeká. Vlastně se ani moc neví na co. Lidé se ptají mezi sebou, kam se má jít, co se má dělat, na co se čeká. Zde přichází nejklasičtější příklad drážního servisu – nikdo nic neví a nikdo za nic nemůže. Cestující se vztekají, domáhají se informací, instrukcí, ale není na kom si vylít vztek. Po chvíli přichází pán v uniformě, drážní zaměstnanec, a okamžitě je bombardován neúprosnými stařenkami a tisíci otázkami týkající se téhož: kde jsou ty autobusy?? Pán od drah s potem na čele praví, že jsou již na cestě a prosí o chvilku strpení.

Po chvilce vidím přijíždět dva (!) autobusy. Před nádražím nás stojí několik stovek lidí, o to se však nestarám a snažím se prodrat na palubu. Podařilo se, blízký fyzický kontakt s ostatními je nevyhnutelný. Řidič nasedne a za neustálého kibicování a projevů nezkrocených emocí ze strany nabroušených cestujících vyjíždí směr Ješetice, s pár zastávkami v několika pidi vesničkách, o jejichž existenci neměla většina cestujících ani ponětí. Stařenka sedící za řidičem se nemůže zbavit dojmu, že jejímu skuhrání nikdo nenaslouchá a s postupně se zvyšující intenzitou v hlase varuje všechny přítomné, že náhradní vlak nám jistě ujede a my budeme nuceni čekat na další. Nikdo jí nedává za pravdu; vlak je nucen čekat na všechny cestující.

Autobus zastavuje u vylidněného nádražíčka v Ješeticích. Po vlaku ani památka. Stařenka oslavuje svou osobní výhru, všichni ostatní se trmácejí na opuštěné nádraží. Vlak přijíždí do půl hodiny. Nasedáme a čekáme další půl hodiny, než přistaví mašinku. Cestující se již na první pohled moc nezlobí, vzduch spíše krájí rezignace, poslední zbytky jakéhosi nesouhlasného odporu.

Do Budějovic přijíždím v 19:30, místo v plánovaných 16:56. Ujel jsem 160 km za více než pět hodin…

České dráhy, jediné, co v současnosti potřebujete jako sůl, je konkurence.

 


REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora